Меню
Пошук
Посилання
Чортківська РДА
Чортківська РайРада

Офiцiйне представництво Президента України
Архів

На розлогих мальовничих берегах р. Серету, поблизу нашого районного центру, розкинулося прекрасне село Біла з добродушними і працьовитими жителями.

Через різні епохи історії пройшло це село, про що свідчать ті чи інші пам'ятки, штрихи минувшини. Тільки віра в Бога дала силу жителям Білої долати все в житті, приймаючи з подякою від Творця і радість, і труднощі, і смуток, і різні випробування. А духовною силою вони сповнялися в християнських храмах (церквах), яких було колись в селі два.

«Мій дім буде названий домом молитви для всіх народів», — говорить Господь через пророка Ісаю (Іс. 56,7);

Одна, очевидно, дерев'яна церква, побудована в 1732 р., була продана і перевезена в 1934 р. в с. Тудорів.

Друга, філіяльна церква Воздвижения Чесного Хреста Господнього, яка існувала вже в 1742 р., була теж дерев'яною. В радянські часи войовничого " атеїзму, в 1962—1963 рр., цю церкву зруйнували. На тому місці є залишки фундаменту. А в останні роки греко-католицька громада встановила там дерев'яний хрест.


Село Біла. Храм Воздвиження Чесного Хреста Господньго

 (зруйнований 1962-1963 рр.).

Дзвіниці при обох церквах були дерев'яні.

Тепер старанням греко-католицької громади на пожертвування жителів села вже в іншому місці, недалеко від діючої церкви, проводиться будівництво мурованої церкви Воздвиження Чесного Хреста Господнього.

Матірна церква Різдва Пресвятої Богородиці, мурована з 1903 р., що в центрі села, має вигляд хреста. Цей величний храм - з багатим фасадом, насиченим архітектурними елементами, що надають йому особливого вигляду Завершується храм трьома банями візантійського, рідкісного в наших краях, стилю з хрестами.


Храм Різдва Пресвятої Богородиці, с. Біла.

Як ів попередні роки, підтримує храм у належному стані і звершує в ньому богослужіння православна громада Київського патріархату.

Наш храм посвячений великому святу - Різдву Пресвятої Богородиці.

Господь, перш ніж народитися на землі як людина для спасіння світу, приготував Свою Пречисту Матір. Вона народилась у галілейському місті Назареті, від праведних і благочестивих батьків Іоакима та Анни. Вони дожили до глибокої старості, але не мали дітей. Сумуючи через це, часто молилися Богові і просили Його, щоб дарував їм дитя. І при цьому дали обітницю - коли в них народиться дитя, вони І Іого посвятять на служіння Богові.

Після довгих чекань і молитов це бажання Іоакима та Анни здійснилося. У них народилася донька, яку щасливі батьки назвали Марією. Так назвав її Ангел, який сповістив про її народження.

Святий Андрій Критський у своєму слові на день Різдва Пресвятої Богородиці говорить: «Нинішнє свято є для нас початком свят. Воно служить провісником благодаті та істини».

У день свята Церква співає: «Різдво Твоє, Богородице Діво, радість спо­вістило всій вселенній. З Тебе бо засяяло Сонце Правди Христос Бог наш; знищивши клятву, Він дав благословення і, перемігши смерть, дарував нам життя вічне».

«Величаємо Тебе, Пресвята Діво, і шануємо Твоїх родителів, і всехвальне славимо народження Твоє».

До 2000-ліття Різдва Христового біля церкви Різдва Пресвятої Богородиці православною громадою збудовано трьох'ярусну дзвіницю висотою 24 м.


Закладання фундаменту під дзвіницю.


Освячення фундаменту дзвіниці.


Будівництво дзвіниці.

Дзвіниця біля храму Різдва Пресвятої Богородиці в с. Білій.


Освячення дзвіниці біля храму Різдва Пресвятої Богородиці в с. Білій у день свята Воздвиження Чесного Животворчого Хреста Господнього.

У 2002 році церковне подвір'я прикрасила каплиця- криниця. На плиті криниці знаходиться фігура Божої Матері в молитовному положенні рук за увесь рід людський.

Каплиця-криниця біля храму Різдва Пресвятої Богородиці в с. Білій (вдень і ввечері).

Завершує каплицю-криницю балдахін з хрестом, який стоїть на чотирьох окремих колонах. Тут на Йордан, храмові празники та інші свята освячується вода, яку з вірою черпаємо і споживаємо для здоров'я душевного і тілесного.

У 2003 році відбувся особливо ювілейний празник, адже вже сто років у цій святині, як духовній твердині, проповідується Слово Боже, звершуються богослужіння, в яких освячується наше життя. Це місце, де ми відновлюємо свій Божественний образ через єднання з Христом в таїнствах. Храм - це невичерпне джерело благодаті, дім безмежного Божого милосердя. «І будуть очі Мої і серце Моє там (в храмі) в усі дні», - говорить Господь Бог (3 Цар. 9,3).

Багато священиків за цей час несли тут своє пастирське служіння. А скільки дітей через таїнство хрещення в цьому Божому домі введені в благодатне лоно Церкви Христової? Скільки нових християнських родин одержали в ньому Боже благословення?! В храмі милість Божа подається завжди і безперервно всім, хто приходить з вірою і любов'ю. «Де двоє чи троє зберуться в ім'я Моє, там Я посеред них» (Мф. 18,20).

І сьогодні Господь кожному серцю тихо промовляє: «Ось Я стою під дверима та стукаю: коли хто почує Мій голос, і двері відчинить, Я до нього ввійду, і буду вечеряти з ним, а він зі Мною» (Об. 3,20).

Тож наша церква 21 вересня 2003 р., на свято Різдва Пресвятої Богородиці, відсвяткувала свій столітній ювілей. Ювілейне богослужіння відправив Високопреосвященнійший Архієпископ Іов у співслужінні духовенства.

Багатолюдно було в цей ювілейний день у нашому храмі. Свої щирі молитви всі приносили до Господа, який кличе нас: «Прийдіть до Мене всі струджені і обтяжені, і Я заспокою вас; візьміть ярмо Моє на себе і навчіться від Мене, бо Я лагідний і покірний серцем, і знайдете спокій душам вашим» (Мф. 11,28-29).

 


Copyright Sergiy Kotsan © 2024
BY S.Kotsan
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz